Ako si preveríme spoľahlivosť firmy, ktorá nám bude dvere montovať?
Výberom bezpečnostných dverí zverujete vybranej firme do rúk svoju bezpečnosť, aj bezpečnosť svojej rodiny. Dobrý pozor si preto treba dávať na výber firmy, ktorá vám bude bezpečnostné dvere dodávať a montovať.
Na Slovensku sa ale objavuje čoraz viac firiem, ktoré lákajú občanov na podozrivo nízke ceny dverí a ich montáže. Tietofirmy a ich produkty však často nespĺňajú ani zákonom stanovené požiadavky.
Všetky firmy, ktoré predávajú a montujú dvere s mechanickým zámkom s viac ako trojbodovým uzamykacím mechanizmom musia mať zo zákona “Licenciu na prevádzkovanie technickej služby”, ktorú vydáva príslušné Krajské riaditeľstvo Policajného zboru. Takáto licencia, okrem iného garantuje občanovi, že zamestnanci firmy sú bezúhonní a spoľahliví. Licenciu treba žiadať vopred, v tejto veci sa obracajte na spoľahlivú a overenú firmu.
Bezpečnosť – súhra mechaniky a elektroniky.
Pocit bezpečia je to najdôležitejšie, čo od svojho bývania očakávame. Kriminalita rastie a spôsoby zlodejov sa zdokonaľujú. Dobrou správou je, že rastie aj úroveň zabezpečenia mechanických a elektronických prvkov. Ich vhodnou kombináciou možno veľmi účinne svoj domov chrániť.
Dvere – základ bezpečnosti.
Hoci mechanické zábrany sú pre mnohých len “jednoduchým železom”, podľa odborníkov sú mimoriadne dôležité. Ak aj zlodeja nezastavia celkom, určite jeho postup spomalia a vytvoria priestor, aby sa mohli prejaviť ďalšie zložky zapojené do ochranného systému.
Základom mechanickej bezpečnosti domova sú bezpečnostné dvere. Rozlišujú sa podľa umiestnenia na interiérové ( v bytových domoch ) a exteriérové ( rodinné domy ), ktoré by okrem všetkých bezpečnostných hľadísk mali aj dobre odolávať zmenám teplôt a poveternostným vplyvom. Dávno neplatí, že bezpečnostné dvere sú nevzhľadné opachy, ktoré treba trpieť len kvôli bezpečnosti. Ich vzhľad môže byť rovnako štýlový ako zvyšok domu, dajú sa kombinovať modernými materiálmi, so zasklením. V takom prípade je však dôležité, aby sklo bolo rovnakej bezpečnostnej triedy ako celé dvere.
Konštrukčne sa bezpečnostné dvere rôznych výrobcov líšia počtom uzamykacích čapov, systémom rozvorových prvkov ( sústava tvorená nepravidelne umiestnenými oceľovými tyčami či tiahlami, ktoré zapadajú do viacerých miest zárubne ). Ako výstuž dverí sa používa plech, dôležité je, aby bol na celej ploche dverného krídla, čo zabráni prerazeniu dverí. Masívna konštrukcia bezpečnostných dverí sa dá dobre využiť aj na umiestnenie izolačných vrstiev. Dvere potom majú nielen bezpečnostnú, ale aj protipožiarnu, tepelno-izolačnú či zvukovo-izolačnú funkciu.
Zárubňa a zámok.
Funkčnosť bezpečnostných dverí je podmienená kvalitou zárubne. Obyčajná oceľová zárubňa, typická pre byty v panelových domoch, sa dá jednoducho roztiahnúť heverom, preto je aj v kombinácii s kvalitnými dverami nedostatočnou ochranou. Riešením je dodatočné ukotvenie spevnenie a naliatie betónu do zvislých častí zárubne. Za dobrý bezpečnostný štandard sa považuje zárubňa so špeciálne zosilnenými časťami ( tam, kde do nej vchádzajú čapy, istiace prvky a v mieste, kde sa nachádza hlavný zámok). Na trhu sú však aj originálne bezpečnostné zárubne – vyrobené z extrémne pevných oceľových profilov, ktoré sa osadzujú pomocou špeciálnych kotevných prvkov, aby sa zárubňa nedala vyraziť zo steny.
Zámok na dverách musí odolávať vŕtaniu a musí mať bezpečnostnú ( cylindrickú ) vložku, alebo to musí byť zámok na trezorový ( motýlikový ) kľúč. Musí mať závoru najmenej na dva západy. Aby sa predišlo neoprávnenému kopírovaniu kľúčov, má každý zámok špeciálnu bezpečnostnú kartu, ktorú získa majiteľ pri kúpe. Bez jej predloženia potom kľúčová služba nemôže zhotoviť kópiu kľúča. Pri výbere zámku a vložky treba myslieť na to, kto a ako často bude dvere otvárať.
Nechajte si poradiť, akú bezpečnostnú vložku a koľko kľúčov zvoliť. Aj zámky so zložitým rozvorovým systémom sa dajú ovládať jedným kľúčom alebo “bezkľúčovo”. Overte si tiež, či a akým spôsobom vám predajca poskytne servis, alebo pomôže v núdzových prípadoch zabuchnutia.
Bezpečnostné dvere – zabezpečenie bytov a domov
Zvykneme hovorievať: “Môj dom, môj hrad.” Stredoveké pevnosti chránili pevné nedobytné hradby. Rovnako pevná a nedobytná však musela byť aj vstupná brána do každej pevnosti, inak by aj silné a vysoké hradné múry nemali význam.
Položili ste si niekedy otázku: “Je vstup do Vášho bytu dostatočne chránený?” Neuspokojili ste sa s tým, že ste vchod do Vášho domova zabezpečili iba alibisticky a formálne? V zásade rozlišujeme dva typy zabezpečenia: mechanické a elektronické. Mechanické zabezpečenie slúži predovšetkým k tomu, aby znemožnilo, alebo aby aspoň na čo najdlhší čas sťažilo prípadnému páchateľovi možnosť vniknúť do objektu. Najslabšou stránkou všetkých bytov sú vstupné vchodové dvere. Firma FM GATE, s.r.o. ponúka kvalitné certifikované bezpečnostné dvere ako mechanické zabezpečenie vstupných dverí.
Bezpečnostné návyky:
Základné opatrenia:
Riadne zamykajte a vhodne označte svoj byt. Aj behom krátkodobej neprítomnosti by sme mali vždy zatvárať všetky okná a zamykať dvere. Na zvončeku, schránke a dverách uvádzajte iba svoje priezvisko v množnom čísle a bez titulov.
Zbytočne neupozorňujte na svoju neprítomnosť. Požiadajte dôveryhodnú osobu, aby vám pravidelne vyberala poštovú schránku v prípade vašej dlhodobej neprítomnosti. Neoznamujte svoju neprítomnosť ani v uvítaní svojho telefónneho záznamníka.
Nevystavujte zbytočne cenné predmety a nehovorte o nich. Večer zaťahujte rolety alebo závesy. Zlodejov priťahuje dobré vybavenie bytu, ktoré môžu vidieť za oknami bez závesov. Cennosti neukladajte na jednom mieste, ale vyberte ťažko predvídateľné miesta.